Co je dobré v cizině podniknout, aby se dovča nestala noční můrou?


20. 9. 2016 Dostat se v zahraničí do nějaké šlamastiky je lehčí, než se může na první pohled zdát. A vyřešit ji přitom bývá daleko obtížnější. Představte si třeba situaci, kdy vám „štípnou doklady“ a najednou nemáte ani občanku, řidičák, kartičku pojišťovny...
To je hned jiná, že?


Jak se dobře připravit nejen na krádež dokladů jsme si řekli v našem minulém článku. Co je ale dobré preventivně dělat, když už v cizině jste?


Všeho s mírou, s pitím obzvlášť

Těžká představa snad pro každého cestovatele nebo dovolenkáře, ale s alkoholem opravdu opatrně. Podnapilí turisté v zahraničí jsou obzvlášť vyhledávanou kořistí zlodějů.
 

Ve dvou (a v pěti) se to lépe táhne

Je určitě lepší řešit situaci s partnerem nebo s kamarády, na které se můžete v zahraničí spolehnout. Ideálním počtem na cestování je skupina 2-5 osob.
 

S cennostmi raději do hotelového trezoru

A doklady a peněženku pak mějte v uzavíratelných kapsách na sobě (vše naházet do batohu také není úplné rozumné, můžete ho snadno někde zapomenout).
 

Voda z kohoutku vás může pěkně prohnat

No aby ne. Potrubí v cizině často nemá takovou kvalitu jako u nás, bakterie si tak ve vašem žaludku udělají doslova párty. Své o tom ví i naši videoturisté. Ani led si do svého (nealkoholického) drinku nedávejte. S jídlem se to má zrovna tak, raději si dobře uvařte a vyhněte se pouličním prodejcům, kteří onu „čerstvou zeleninu“ válejí po zemi v krabicích. 
 

Je lepší se ozývat, ale jen občas

Napište sem tam mamce, taťkovi nebo nejbližším kamarádům, že jste v pořádku. Co ale určitě nedoporučujeme, je hýření vašemi exotickými fotkami na sociálních sítích. Jednak tím spíše naštvete své kamarády, ale hlavně si k sobě domů lákáte zloděje.
 

Raději se registrujte

Ne v registrovaném partnerství, ale ve formuláři DROZD na stránkách ministerstva zahraničních. Proč? Protože díky němu budete dostávat informace, když se kolem vás objeví teroristé, občanské nepokoje, přírodní katastrofy atd. Užitečná a šikovná služba.
 

Při opalování nezapomeňte na obracečku

Jasně, chytat bronz je v pořádku. Ale případů těžkých spálenin od sluníčka, úžehů a úpalů řešíme v průběhu roku nespočet. A není o co stát. Proto nepodceňujte slunce, dodržujte hlavně pitný režim (2-4 litry denně) a mažte se (opalovacím krémem samozřejmě). Rozhodně není na škodu si čas od času zalézt do stínu.


Nebuďte na to sami

A kupte si cestovní pojištění. Je lepší mít na telefonu profesionály z asistenční služby, kteří vám pomůžou v jakékoliv situaci. A zavolat jim můžete ve dne, v noci, přes oběd nebo po večeři. Prostě kdykoliv.