Cestování do exotických zemí


Cestování do exotických zemíVyrážíte do exotické země? Slunce, teplo, moře a krásná příroda. Avšak je potřeba myslet i na změnu klimatu a možnost nákazy infekčním onemocněním. Příprava začíná ještě před výjezdem - vyhledejte si speciální zdravotnické zařízení, které se zabývá cestovní medicínou, a poraďte se svým lékařem o doporučené prevenci.


Pár tipů, jak ochránit své zdraví

  • Dbejte na kvalitu vody používané jako pitnou, na čištění zubů a mytí obličeje. Při převařování je třeba vařit 5 minut při 100 stupních Celsia. Nenechávejte jen přejít varem.
  • Nedávejte si do nápojů led. Kvalita vody, ze které byl vyroben nebývá dobrá a zmrazením vody se nezničí původci přenosných nemocí.
  • Dbejte na dostatečnou tepelnou úpravu jídel.
  • Vyvarujte se syrovým nebo polosyrovým rybám, korýšům a podobným lahůdkám.
  • Nejezte zeleninu ani ovoce, které nelze dobře omýt nebo oloupat. Při omývání použijte zdravotně nezávadnou vodu.
  • Nekonzumujte mléčné výrobky, pokud se nejedná o originální výrobky z hygienicky nezávadného pasterizovaného mléka.
  • Vyvarujte se požívání domácky vyrobeného alkoholu.
 

Průjmy

Průjmy jsou na cestách nejčastějšími onemocněními - zvláště v tropech a subtropech. Při léčení léky z cestovní lékárničky odezní obvykle do 2-3 dnů, někdy trvají jen 1 den. Průjmy mohou být také způsobeny bakteriemi, bakteriálními jedy, prvoky, viry, ale mohou se dostavit i po některých potravinách s projímavým účinkem nebo po pití přechlazených nápojů. V případě, že průjem je provázen horečkou, je nutné vyhledat ihned lékaře.

Dostaví-li se při silném průjmu i zvracení a známky rychlé ztráty tekutin (zrychlování až mizení tepu, scvrklá kůže, zapadlé oči, suché sliznice, neuhasitelná žízeň a změněný hlas), je rovněž nutné ihned vyhledat lékaře.

Ztráty vody a soli je nejlépe doplnit rozpuštěním obsahu sáčku pro ústní rehydraci, které se v lékárnách prodávají v originálních baleních s uvedením dávkování pro děti a dospělé.

Hepatitida A

Tato nemoc má inkubační dobu 15 - 50 dnů, takže se její příznaky mohou objevit až po návratu domů. Onemocnění je způsobené virem, který se šíří znečištěnou vodou, potravinami, ale i znečištěnýma rukama. Účinnou ochranou proti tomuto onemocnění je kromě dodržování hygienických zásad i očkování.

Malárie

Nejdůležitější prevencí malárie je ochrana před malarickými komáry. Další ochranou je profylaxe - profylaktické podávání léků, které snižují riziko nákazy. O vhodných přípravcích se poraďtě se svým lékařem či lékárníkem.

Při jakémkoliv horečnatém onemocnění po návratu domů, je nutné ošetřujícího lékaře upozornit na předcházející pobyt v malarické oblasti.

Sluneční záření

Pro ochranu před slunečním zářením používejte opalovací krémy s vyšším faktorem, sluneční brýle se skly zachycujícími ultrafialové paprsky a pokrývku hlavy. Dbejte na vhodné oblečení, které by mělo být z přírodních tkanin - bavlna, len, popř. vhodné směsi přírodních a umělých tkanin.

Zvláštní pozornost věnujte správné obuvi, která by měla být z přírodních materiálů a konstruovaná tak, aby byla dostatečně vzdušná, ale chránila nohu před zraněním, otlaky a napadením oblastními parazity.

Koupání

Při koupání v moři používejte boty do vody jako prevenci zranění ostrým předmětem nebo mořskými živočichy (např. ježovkami). Nepřeceňujte své síly při koupání a plavání a dbejte varování při nebezpečných situacích jako je větší vlnobití.

V některých zemích hrozí nebezpečí nákazy schistosomiásou (bilharziózou). Mezihostitelem tohoto onemocnění jsou jisté druhy plžů, a proto se v řekách, jezerech i nechráněných bazénech, kde se mohou zdržovat plži, nikdy nekoupejte.

Zvířata

Vyvarujte se kontaktu s neznámými zvířaty, která by Vás mohla nakazit vzteklinou nebo i jinými přenosnými chorobami.

V některých oblastech je zvýšené riziko uštknutí jedovatými hady. Proto věnujte zvýšenou pozornost tomuto nebezpečí při chůzi v nepřehledném terénu, zvláště v houštinách. Chraňte nohy vhodnou obuví.

Bodavý hmyz

Proti napadení hmyzem a ostatními členovci používáme repelentní přípravky, které je odpuzují. Dostaneme je v lékárnách i s návodem. Také prostředky k hubení hmyzu a ostatních členovců (insekticidy) zakoupíme v lékárnách nebo v drogeriích. Proti bodavému hmyzu se chráníme i sítěmi v oknech a ostatních otvorech bytu, při spánku moskytovou sítí, která bývá impregnována rovněž insekticidy.

Večer co nejméně vycházíme ven. Pokud vycházíme, co největší plochu těla má zakrývat oděv, který nemá být tmavé barvy, protože by přitahoval komáry. Obydlí nemá být alespoň 2 km vzdáleno od vodních ploch, které jsou líhništi komárů.