Dovolená na Istrijském poloostrově


Poloostrov Istrie je velký poloostrov v Jaderském moři, který svým trojúhelníkovým tvarem zasahuje do moře. Kromě územního rozdělení se dělí na středomořskou pobřežní část a hornatou a malebnou vnitřní Istrii. Jedním z důvodů oblíbenosti Istrijského poloostrova je to, že mnohým lidem připomíná jednu z nejkrásnějších italských krajin, konkrétně Toskánsko. Najdeme zde mnoho olivových hájů, dubových lesů, středomořských vinic, půvabných vesnic a vesniček na vrcholcích kopců.

Pobřeží Istrie je nejsevernějším úsekem chorvatského pobřeží a má rozlohu 2820 km². Pobřeží lemují města Savudrija, Umag, Novigrad, Poreč, Vrsar, Rovinj, Póla, Medulin a Rabac. Slovinské pobřeží je dlouhé 46 km a nachází se zde oblíbená letoviska a větší města jako Koper, Izola, Piran a Portorož. Istrie je hornatá a kopcovitá krajina lemovaná listnatými lesy na náhorních plošinách. Nachází se zde také nejmenší město na světě, kterým je město Hum.

Chorvatské pobřeží je z hlediska cestovního ruchu oblíbenější a rozvinutější částí. Nacházejí se zde největší jadranská letoviska. Každý turista si zde najde to své, ať už se jedná o jednoduchý kemp se stanem nebo komfort v hotelovém apartmá.

Nejjižnějším cípem Istrie je malebný poloostrov Kamenjak s divokou přírodou, křišťálově čistou vodou a krásnými zátokami. Po betonových plážích jsou divoké skalnaté útesy a skryté pláže Kamenjaku skutečným odpočinkem. Neobydlený ostrov je domovem 30 druhů vzácných orchidejí a středomořské vegetace.

Poloostrov Istrie, který byl po staletí pod benátskou nadvládou se také odráží ve zdejší architektuře. Doporučujeme také ochutnat tradiční istrijské pokrmy z mořských plodů a ryb, které jsou čerstvé díky své dostupnosti k moři.

Na Istrijském poloostrově panuje během hlavní letní turistické sezóny příjemně teplé a většinou slunečné počasí, které je ideální pro dovolenou na pláži. V srpnu může teplota moře dosáhnout až 29°C.  Slunné podnebí, jedinečné přírodní krásy a pestré kulturní památky činí z poloostrova bezkonkurenční region.

Prozkoumejte nejkrásnější evropská letoviska na poloostrově Istrie a nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění.