Evropská rodná města světoznámých osobností


Mnoho lidí ani neví, která světová města jsou rodnými městy světoznámých osobností. V těchto lokalitách můžeme objevit rodiště osobností a prostředí, kde trávili část svého života. V našem článku jsme shromáždili některá výjimečná evropská města, kde se narodili světoznámí a renomovaní lidé.

 

Salzburg: Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart, světoznámý vídeňský klasický skladatel, klavírista, dirigent a hudební pedagog,  narodil se 27. ledna 1756 v Salzburgu. Jeho hudební talent se projevil brzy, první hudební díla složil v šesti letech. Jeho otec Leopold Mozart, který byl hudebníkem na arcibiskupském dvoře v Salzburgu, je sepsal a udělal vše pro to, aby měl jeho syn co nejlepší hudební vzdělání. Když se mu Wolfgangův mimořádný talent ukázal, cítil, že je jeho povinností ukázat to lidem. Za tímto účelem organizoval pro své děti dlouhé koncertní zájezdy, během nichž se zázračné dílo dostalo téměř do všech hlavních hudebních a vládnoucích center současné Evropy. Mladý Mozart tak měl možnost poznat hudební svět současné Itálie, Paříže, Londýna a Vídně. V jedenácti letech složil komediální operu a ve čtrnácti letech napsal svoji první operu.


Okouzlující město Salzburg je obklopeno horami a je sídlem rakouské provincie Salzburg. Kvůli Mozartovi se městu často říká Mozartstadt. Podle některých zdrojů je Salzburg považován za nejstarší město v dnešním Rakousku. Především nejstarší osídlené Staré Město a palác Hellbrunn mají obzvláště dlouhou kulturní tradici. Najdete zde mimo jiné nejstarší rakouský tunel, Sigmundstor, největší neporušenou středověkou vojenskou strukturu ve střední Evropě, Festung Hohensalzburg a nejstarší dochovanou lanovku na světě Reisezug. Město je proslulé svou barokní architekturou, významnou a bohatou historií a díky své zvláštní poloze je také označováno jako brána do Alp a severního Říma. V důsledku toho se v roce 1997 stalo historické centrum Salzburgu místem světového dědictví. Návštěvníci mohou prozkoumat Mozartův rodný dům.

 

Málaga: Picasso

 

Pablo Picasso, španělský umělec, spisovatel, prominentní postava pařížské školy a jeden z nejvýznamnějších avantgardních malířů 20. století, se narodil 25. října 1881 v Málaze. Při narození si mysleli, že je mrtvý. Jeho levá hemisféra fungovala velmi špatně kvůli silnému nedostatku kyslíku, takže jeho lepší, umělecká se mohla rozvíjet bez překážek. Definující uměleckou érou je modrá a růžová éra, éra analytického kubismu a psaní. V roce 1935 se na dva roky vzdal malování a začal své nápady dávat na papír. Psal básně a hry ve španělštině a francouzštině. Jeho rukopisy byly plné pravopisných chyb, které odmítl opravit. Myslel si, že jeho individualita bude ztracena v systému pravidel, který s tím nemá nic společného.

 

Středomořské přístavní město Málaga se nachází ve Španělsku, v jižní části autonomní oblasti Andalusie, na pobřeží Středozemního moře. Málaga je hlavním městem stejnojmenné provincie a druhým největším městem Andalusie. Costa del Sol, centrum slunné pláže a jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, díky vynikajícím vínům, mírnému podnebí a slunečnému počasí. Mezi známé zajímavosti patří maurská Alcazaba, hrad Gibralfaro a místní písečná pláž plná křišťálově čisté vody. Rodiště Picassa mohou navštívit cestovatelé.

 

Florencie: Vespucci

 

Amerigo Vespucci Italský cestovatel a kartograf se narodil 9. března 1454 ve Florencii. V roce 1499 se zúčastnil druhé plavby Kryštofa Kolumba jako navigátor na expedici vedené Španělem Alonsem de Ojeda a ve svém vyprávění o čtyřech cestách, vydaném v roce 1507, nazval Ameriku „Nový svět“ (Mundus Novus). Od roku 1507 se podle Vespucciho křestního jména začal nový kontinent jmenovat. Německý kartograf Martin Waldseemüller již na své mapě světa vydané v roce 1507 již samostatně vykreslil Nový svět a nechal na jeho jižní části vytisknout nápis „Amerika“. Pojmenování bylo inspirováno latinizovaným Vespucciho křestním jménem v ženské podobě, protože jména ostatních tehdy známých kontinentů (Evropa, Asie, Afrika) byla také ženská. Bohužel je k dispozici jen málo údajů o jeho životě kromě jeho objevu.

 

Florencie je hlavní italské město, sídlo a kulturní centrum toskánského regionu a hlavní město florentské arcidiecéze. Město se nachází na obou březích řeky Arno v jeho údolí a má dlouhou historii. Od roku 1865 do roku 1871 to bylo také hlavní město Italského království. Je domovem nesčetných historických a uměleckých zajímavostí. Říká se mu také „kolébka renesance“. Jeho historické centrum města bylo v roce 1982 prohlášeno UNESCO za místo světového dědictví. V roce 1986 bylo Evropským hlavním městem kultury. Úzké malé uličky centra, horská řeka a okolní charakteristické toskánské kopce, stejně jako muzea, památky a kostely nabízejí návštěvníkům mnoho zajímavých míst k objevování. Mezi hlavní atrakce Florencie patří náměstí Duomo, náměstí Signoria a Palazzo Vecchio, galerie Uffizi a most Ponte Vecchio, Starý most. Ponte Amerigo Vespucci je pojmenováno po našem objeviteli.

 

Před cestou se ujistěte, že máte veškeré cestovní pojištění, které potřebujete!

 

Náš další článek: Cestování vlakem