Krásná Plitvická jezera


Plitvická jezera jsou jezera v chorvatském národním parku Plitvice, která patří k nejkrásnějším přírodním úkazům v Evropě. Každoročně tak přilákají statisíce návštěvníků. Plitvice jsou prvním chorvatským národním parkem od roku 1949.  O 30 let později, v roce 1979, jej UNESCO zapsalo na seznam světového dědictví.

Okouzlující jezera se nachází v údolí, které je obklopené kopci hustého bukového, borového a jalovcového lesa. Park se vyznačuje 16 smaragdově zelenými jezery různých velikostí, která vznikla rozvrstvením zvláštního typu vápence, vápencového tufu. Pro své úchvatné přírodní krásy je oblíbeným cílem turistů. V oblasti žije několik chráněných druhů zvířat, jsou to např. medvědi, vlci, vydry a puštíci. Plitvická jezera stojí za návštěvu v každém ročním období, malebné výhledy nabízejí v zimě i v létě.

Pokud si pro svou dovolenou vyberete Plitvická jezera, získáte jistotu nezapomenutelných zážitků. Návštěvníkům jsou sice přístupná pouze 2% z celkových 29.500 hektarů jejich plochy, ale i na tomto relativně malém úseku můžete obdivovat jedinečné přírodní krásy. Při procházce parkem spatříte na každém kroku něco pozoruhodného. V nadmořské výšce mezi 534 až 639 m se nachází několik jezer,  přičemž největší z nich  je 2 km dlouhý a 46 m hluboký Kozjak. V dolní části parku se v rokli, která je hluboká 80 m, nacházejí další čtyři menší jezera. Horní a dolní jezero spojují malebné vodopády. Několik jeskyní lze navštívit i zevnitř. Hlavní atrakcí oblasti je Plitvický vodopád, který nabízí úchvatný výhled v blízkosti prvního vstupu. Malá říčka zde padá z výšky přes 70 m do malebného kaňonu Korana. Sastavci jsou místem, kde se sbíhají téměř všechny povrchové i podzemní vody národního parku. Přibližně tři čtvrtiny oblasti pokrývá hustý les, který slouží jako povodí.

Většina turistů přijíždí do oblasti Plitvických jezer v období od května do září, kdy je zde většinou slunečné a příjemně teplé počasí.

Nezapomeňte si sjednat správné cestovní pojištění a vyražte prozkoumat nejkrásnější přírodní krásy Evropy, včetně kouzelného Plitvického jezera!