Velká města módy v Evropě


Evropa kromě svých bohatých historických, politických, ekonomických a kulturních hodnot hraje také klíčovou roli ve světě módy. Většina z nás slyšela o největších evropských městech módního průmyslu, takže asi nikoho nepřekvapí, že Milán, Londýn a Paříž jsou dnes Mekkami kontinentální módy. Samozřejmě to není náhoda, protože v těchto místech sídlí největší módní domy i nejvlivnější módní návrháři. O jejich důležitosti svědčí fakt, že tato města jsou domovem nejočekávanějších týdnů módy v roce, udávajících nové trendy po celém světě. 

Evropská velká města módy čekají, až je objevíme! 

 

Velmoci evropské módy: Milán, Londýn a Paříž

Pokud se podíváme trochu do historie, není těžké pochopit, proč jsou právě tato města nejvlivnějšími městy módy. Díky své kulturní síle během renesance byly Florencie, Milán, Řím, Neapol, Janov a Benátky nejoblíbenějšími destinacemi umělců a italská renesance má již dlouhou dobu silný vliv na evropskou módu. Na počátku 20. století se Milán, známý po staletí svým kvalitním luxusním zbožím, etabloval jako centrum pro výrobu hedvábí a textilu. Město bylo již známé jako oblíbená nákupní destinace, kde si turisté mohli vybrat z elegantního a exkluzivního oblečení, které nabízejí butiky. Milánský design se vyznačoval elegancí a praktičností a na rozdíl od módy ve Florencii nebo Paříži byl ještě dostupnější. V roce 1970 se město stalo jedním z center ženských a pánských konfekcí. Dnes zde najdeme základnu velkých módních domů jako Armani, Bottega Veneta nebo Dolce & Gabbana.

 

16. století je známo jako období, kdy se Anglie stala evropskou velmocí. Londýn se ujal vedení a britská monarchie měla zásadní vliv na oblékání. Prostý lid miloval napodobovat styl a vzhled členů monarchie. Ačkoli v té době mohl londýnský módní průmysl uspokojit pouze požadavky mas, do konce 20. století se z města vyvinul globální diktátor módy. Ikonické osobnosti jako je například slavný model Twiggy nebo legendární kapela Beatles, významně přispěly k úspěchu britských návrhářů. Díky módnímu trendu Swinging London a punkové vlně Vivienne Westwood Londýn konečně zanechal svou stopu ve světě módy. 

17. století svět s obdivem sledoval XIV. Louisův dvůr a vývoj pařížské módy. Dominance Paříže se ještě zvýšila ve 20. století, kdy se díky Coco Chanel a Yves Saint Laurent stalo francouzské hlavní město jednou z módních pevností světa. Odtud mimo jiné zahájila svou dobyvačnou cestu Haute Couture. Dnes se tento termín používá pro exkluzivní módní předměty na zakázku, ve kterých se počítá téměř každý detail, od materiálu přes tvary až po krejčovství. Popularita Paříže se za ta léta nezměnila, dodnes je město centrem vysokého krejčovství a parfémového průmyslu. 

 

Objevili se noví konkurenti, kteří jsou na vrcholu seznamu oblíbených destinací pro milovníky módy! Global Language Monitor každoročně řadí města podle jejich postavení v módě.

Noví hráči: Berlín a Barcelona

V roce 2015 skončil Berlín na seznamu GLM osmý. Berlínský styl je již dlouho synonymem individuality a minimalistické estetiky. Slavná módní kritička Suzy Menkes to jednou řekla takto: „Berlín je v krvi módy.“ Rok co rok potkáváme nové vlny mladých talentů na Mercedes-Benz Fashion Week, jehož organizátoři poskytují příležitost místním návrhářům ukázat se na globální scéně módy. Díky tomu byli nedávno představeni také Sadak, Simon Freundot a Hien Le. Mezitím nejoblíbenější městské obchodní domy, Voo, The Store a Andreas Murkid, jsou také důkazem progresivního přístupu Berlína. Milovníci módy by měli navštívit nákupní čtvrť s názvem Mitte, kde najdete mezinárodní značky nebo také výtvory německých návrhářů.

Barcelona sice není na seznamu 10 nejlepších nejmódnějších měst už roky, avšak bezdůvodně. Město se pyšní jedním z nejrychleji rostoucích módních odvětví na světě. Hodnota globálního trhu s textilem a oděvy byla v roce 2012 více než 1,7 miliardy USD, takže není překvapením, že textilní trh je v dnešní době nesmírně důležitou součástí ekonomiky. Ve stejné době se odtud vydalo na svou dobyvačnou cestu nespočet velkých módních domů a společností po celém světě. Cristobal Balenciaga, Massimo Dutti, Mango a Tous jsou jen některé z mnoha. Barcelona se také může pochlubit několika renomovanými módními školami, jako je Barcelona-IED Istituto Europeo di Design, FDModa a ESDI Barcelona. V tomto městě najdete vše, co si skutečný fashionista může přát, včetně barcelonského týdne módy, který každoročně přitahuje stále více davů.

 

Módní města Evropy čekají na objevení! Ale první si nezapomeňte zařídit správné cestovní pojištění! 

 

Náš další článek: Druhy potápění

 

zdroj: http://www.lafemme.hu/stilus/1636_hol_van_a_divat_mekkaja