Zajímavosti Kypru


Kypr je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem ve Středozemním moři,
který se nachází jižně od Turecka. Jeho romantická atmosféra, rozmanitá krajina, exotické pláže a bohatá flóra lákají páry i rodiny na skvělou dovolenou. Ostrov lze rozdělit na dvě hlavní části, a to turecký sever a řecký jih, který je turisty oblíbenější.


Kypr je známý jako ostrov lásky, kde se údajně zrodila Afrodita, a proto je častým cílem pro uskutečnění svateb a líbánek. Jeho rozmanitá krajina nabízí pro každého něco, ať už jde o pěší turistiku, koupání nebo prohlídku historických památek.
Na ostrově najdete jemné písečné pláže, skalnaté zátoky a husté zelené lesy.
Oblasti kolem Pafosu a Ayia Napy jsou bohaté na okouzlující pláže a mají velký výběr ze zábavních aktivit, z tohoto důvodu se staly významnými turistickými destinacemi. Na své si zde přijdou i milovníci vodních sportů.

Ke kulturnímu dědictví a hlavním atrakcím Kypru patří zříceniny města Pafos se zbytky budov, římských vil a mozaikových podlah, malované kostely na hoře Troodos, které si zachovaly byzantskou architekturu a také Hirokithi. Zajímavé je,
že hlavní město Nikósie se nachází v centrální části ostrova a je a je rozděleno zelenou linií, která odděluje svobodné a převážně řecké oblasti na jihu od Tureckem okupovaných a převážně tureckých oblastí na severu.

Kuchyně na Kypru je zajímavá a velmi zdravá a také je lehká a nezatěžuje organismus. Suroviny a jídla jsou typická pro středomořskou kuchyni,
ale odlišují se směsí chutí a koření z Blízkého východu.

Vzhledem k místnímu středomořskému klimatu jsou kyperská léta horká a suchá
a zimy velmi  mírné a deštivé. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen,
kdy je zde hlavní turistická sezóna. Denní teploty se pohybují kolem 35 °C na pobřeží a večerní teploty kolem 25 °C. V létě se teplota moře pohybuje okolo
24 až 27 °C.

Než uskutečníte cestu na nádherný řecký ostrov Kypr, nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění, abyste byli připraveni na všechny situace.