Oceanário de Lisboa nabízí spaní se žraloky


Jak strávit noc v nejúžasnějším oceanáriu na světě.

Když jsem v Lisabonu, nikdy do Oceanário de Lisboa nezapomenu zajít. A to už nejsem žádné dítě. A ostatně i kohokoli tam dovleču, ten je nadšen. Oceanárium v Lisabonu je podle hlasování TripAdvisoru nejlepší oceanárium na světě. Pár jsem jich viděl a i pro mě je to vítěz všemi deseti!

Stojí to město za výlet?

Není to jen o nějakém akvárku. Lisabon je jednou nejpříjemnějších evropských destinací. Křivolaké uličky, rozhrkané dřevěné tramvaje a podivné historické městské výtahy. To vše v topograficky unikátním prostředí dramaticky kopcovitého profilu města. Město má malé, útulné centrum a současně velké moderní okolí. Je romanticky rozpadlé i moderně opravené. Vzrušující i slunečně relaxující. A v žádném případě nudné.

K tomu nekonečné dávky slunce a oceánu. Solidní ceny a pozice maličko stranou od pozemních turistických konvojů jsou poslední lákavou třešní na dortu.

Ale já už mám měst plné zuby!

Nebojte, já taky. Od toho je ale právě tohle Oceanárium s velkým O. Vyrazíte do hlubin oceánu doslova suchou nohou. Místo samozřejmě není úplně v centru města. Je to 20 minut metrem, busem, a dokonce i vlakem podél pobřeží proti proudu řeky Tejo. Když pojedete na kole (8 kiláků ze čtvrti Alfama, tedy z centra pod hradem), v půlce cesty se ještě můžete zastavit v muzeu azulejos (Museu Nacional do Azulejo), to jsou takové ty typické pomalované dlažky. Ale po pravdě, to muzeum je docela slabota.

Oceanário de Lisboa je v moderní čtvrti Parque das Naçoes (Park národů), kterou tu vystavěli pro světovou přehlídku EXPO 1998 (nechybí tu třeba ani efektní lanovka). Jasně, moderní v rámci architektonického měřítka, kdy 20 let je nic :-).

FOTO: Tohle mě nejvíc šokovalo. Obří živočich co tam mají se jmenuje měsíčník svítivý (Mola mola). Je to největší kostnatá ryba na světě. Má i přes 2 tuny a rekordní jedinec měl na výšku přes 3 metry! Fotka je z oceánu, aby jste měli srovnání s člověkem ale v Lisabonu jich plave několik. Foto: Reddit

A co je tedy v tom oceanáriu?

Tak především je uvnitř obří nádrž, kde plavou všichni ti nejefektnější živočichové včetně mant, obrovských želv a žraloků. Místo je přístupné kolem dokola v několika patrech, takže si jen můžete sednout a hodiny zírat na ten fascinující tichý svět, ze kterého jsme vznikli (udělejte si na to všechno čas minimálně půl dne nebo raději celý). V oceanáriu jsou ale ještě další samostatné nádrže s nejrůznějšími ekosystémy jednotlivých moří. Takže zažijete mráz severních moří i barevné tropy. Perlou jsou i venkovní expozice, kde především neuvěřitelně lidsky působící vydry vhánějí slzy do očí i ostříleným drsňákům z NAVY Seals. (No dobře, to jsem si vymyslel. Dojalo to mě. Ha ha.)


A není to nuda? vždyť je to jen akvárko

Ne! Ne! A ne! Je to tu prostě boží! Dospělí se dozvědí hromady zajímavostí a spatří živočichy, o kterých učitelé ve škole nikdy neslyšeli. Poutavost expozic je opravdu neuvěřitelná. A děti to chytne samo. Pořádají tu spoustu doplňkových akcí, můžete tu třeba svému dítěti objednat oslavu narozenin (tady) a největší bomba: můžete tu i strávit noc! Říkají tomu spaní se žraloky. Vybalíte si spacák a celou noc máte ten fascinující svět na dosah ruky. Dostanete k tomu speciální přednášku o žralocích, a navíc celé dopoledne máte prohlížení oceanária jen pro sebe (davy nabíhají až v 10 ráno). Kdo z vás to má?


A kolik to stojí?

Vstupenky si můžete koupit online tady a malilinko ušetříte (pro dospělého za 17 eur, na místě 19). Přeskočíte ale především čekání ve frontě u kasy a vstupenka platí 4 měsíce, takže se nemusíte bát o to, že to ten den nestihnete. Pokud chcete spát se žraloky, stojí to 60 eur na osobu. Svou životně vzrušující noc bookujte na tomto e-mailu: reservas@oceanario.pt. Zmínka na jejich webu k tomu je tady.

PLUS 2 lisabonské tipy:

Mňam: Moje nejoblíbenější lisabonská hospůdka je Restaurante Rio Coura (tady je profil na TripAdvisoru) A rozhodně to není pro česky znějící legrační název. Coura je malinkatá hospůdka, kde vám i přes turisticky vděčnou polohu u tramvaje pod hradem (Castelo de São Jorge) ve čtvrti Alfama uvaří vynikající jídlo domácího stylu. Nečekejte bílé ubrusy ani meníčko v angličtině. Dostanete vynikající jídlo v rodinném „pajzlíku“, který si na nic nehraje.

Romantika: Jestli chcete přeci jen úplně vypadnout na den z města, skvělý je palác Sintra. Místo je v UNESCO, narvané turisty, ale stojí za to. Něco jako místní Karlštejn. Plný Číňanů, ale škoda ho nikdy nevidět. Sintra byla už ve své době vystavěna jako jakýsi středověký Disneyland, takže jsou to pseudohistorizující kulisy, které se mezitím staly opravdovou historií. Z Lisabonu je to půl hodinky vlakem, něco jako naše příměstské panťáky Elefant. Spojení jsem vám vyhledal tady, ve skvělé aplikaci Rome2Rio.

Webovky zhmotnělého snu pana Cousteaua jsou: oceanario.pt

Neváhejte, nastupujte! Tučňáci, obří paryby i měsíčník svítivý už čekají!

Foto a text: Jan Strmiska

Pula
Share this article: