Cestování se psem do zahraničí: pohodlně a bezpečně



Čeká vašeho pejska velká cesta do zahraničí? Poradíme vám, jak se na ni připravit, abyste si dovolenou oba bezpečně užili. Kromě pasu a očkování si musíte nastudovat místní pravidla a připravit pejska na cestu. Nezapomeňte, že domácí zvířata mohou mít do některých míst zákaz vstupu. Některá bojová plemena (např. typu bull) mají v mnoha zemích omezení pohybu. Myslete i na bezpečí a zdraví pejska na cestě. Vezměte s sebou dostatek léků a do kapsy si přibalte pojištění pro případ nemoci nebo úrazu.
 
cestování se psem do zahraničí

Začněte formalitami: pořiďte pejskovi pas a zjistěte režim vstupu

Zabalit vám a psovi pas, sebrat tašku a vyrazit? Tak jednoduché cestování se psem do zahraničí není. Podobně jako vy potřebujete do některých zemí vízum, i pro domácí mazlíčky platí různé podmínky vstupu. Cestování se psem po Evropské unii je o něco jednodušší díky sjednoceným pravidlům. Pozor ovšem na bojová plemena (typu bull nebo akita inu, ale i někteří kříženci). Do některých zemí EU mají zákaz vstupu (např. Francie). Pravidla pro vstup a návrat najdete na stránkách Evropské unie nebo Státní veterinární správy.
 
Tip: před cestou zkontrolujte přesné požadavky pro vstup do dané země i návrat do ČR. Ověřte také místní pravidla pro pohyb psů (nošení náhubků, možnosti pohybu v přírodě, vstupu do budov, dopravních prostředků apod.).
 

Cestování se psem do EU – co si připravit:

  • Platný Evropský pas zvířete v zájmovém chovu – tzv. Petpas. Pas získáte od vašeho veterináře. Pokud máte pas vydaný před rokem 2014, ověřte jeho platnost. V pase musí být uvedena osoba, která psa doprovází, obvykle majitel. Pokud bude pes cestovat s někým jiným, bude potřebovat písemné zmocnění. 
  • Mikročip nebo tetování. 
  • Platné očkování proti vzteklině.
Pozor! Jeden chovatel může cestovat max. s 5 zvířaty (výjimkou jsou např. cesty na výstavy). 
 
V případě cesty do Irska, Finska nebo na Maltu musíte pejska také odčervit, a to 120–24 hodin před vstupem do země. Odčervení potvrdí do pasu veterinář.
 

Cestování se psem mimo EU:

  • Ověřte aktuální pravidla pro danou zemi prostřednictvím jejího velvyslanectví
  • Zjistěte, zda pro zvíře neplatí karanténa.
  • Zjistěte, zda vaše plemeno má povolený vstup.
  • Ověřte si, jaká pravidla platí pro návrat z vaší destinace do ČR. 
Pozor! Pokud pravidla nedodržíte, může daná země dát pejska do karantény a v krajním případě hrozí jeho usmrcení. Přísná pravidla platní např. při cestování do Austrálie.
 
cestování se psem mimo EU
Při cestě se psem mimo EU prověřte pravidla vstupu i návratu. 

Cestování se psem do zahraničí: po Evropě volte raději auto
Pokud cestujete po Evropě, volte raději auto než letadlo. Cesta sice trvá déle, zato je pro psa pohodlnější a flexibilnější. V letadle vašeho zvířecího mazlíčka čeká spousta stresů. Od dlouhého pobytu v letištní hale až po nepříjemný přetlak při vzletu. Navíc můžete s sebou mít na palubě pouze pejska s přepravkou vážící max. 8 kg (některé aerolinky dokonce vyžadují nižší váhu).
 

Výhody cestování se psem v autě: 

  • Můžete pejskovi udělat pauzu, když se potřebuje proběhnout.
  • Nemusíte trávit hodiny na letišti, pokud má letadlo zpoždění. 
  • Jízdu autem můžete předem trénovat. 
  • Pokud se pejskovi udělá špatně, rychle seženete veterinární pomoc.

 Výhody cestování letadlem: 

  • Cesta je obvykle mnohem rychlejší.  
  • Nepřejíždíte více států, která mohou mít různá pravidla pro pohyb psů. 
  • Nižší riziko přehřátí než v autě.

Připravte pejska na cestu: trénink začněte včas

Pejskovi dopřejte před cestou trénink. Začít byste měli aspoň měsíc předem. Pokud plánujete delší cestu autem, jezděte s ním častěji kratšími trasami. Cestu letadlem natrénujete hůř: zkuste pejska více socializovat, brát ho do nákupních center, míst s mnoha lidmi, dopravních prostředků. Tak si zvykne na ruch a pachy podobné letišti. Trénovat už byste měli s vybavením, ve kterém pojede. Pokud bude pejsek v přepravce, seznamte ho s ní.
 
cestování se psem v autě
Pro cestování se psem v autě zvíře dobře zabezpečte.

Cestování se psem v autě: myslete na pohodlí a bezpečí
Pejska v autě umístěte tak, aby byl co nejlépe zajištěný v případě nehody. Nikdy by se neměl pohybovat volně po kabině. Větší plemena umístěte do zavazadlového prostoru. Ten upravte: umístěte mříž nebo síť tak, aby oddělila kufr od interiéru. Pejska také můžete umístit do přepravky připevněné k podlaze kufru. Toto řešení je bezpečnější. Menší plemena mohou cestovat na zadním sedadle. Připoutejte je speciálním postrojem, který upevníte k bezpečnostnímu pásu, nebo jim pořiďte přepravku podobnou dětské autosedačce.
 
Tip: Před cestou ověřte, jaká bezpečnostní pravidla platí ve státech, kterými budete projíždět. Zkontrolujte vaše cestovní pojištění a zelenou kartu. 
 

Na cestě s pejskem: venčete a nepřehřívejte

Až vyrazíte na cestu, jízdu si hlavně užijte. Jakmile bude chtít pejsek zastavit, dopřejte mu pauzu na protažení. Hlavně v letních měsících hlídejte dobře teplotu. Pejsek se může v autě často přehřívat. Zároveň myslete na to, že pejsci jsou náchylnější k zánětu spojivek. Klimatizace působí o něco lépe než průvan z otevřeného okna. 
 

Tipy pro pohodlnou cestu se psem: 

  • Připravte pejskovi dostatečné množství vody.
  • Krmte ho jen v malých dávkách, aby se mu nedělalo špatně.
  • Dělejte přestávky na protažení a venčení (ideálně každé 2 hodiny).
  • Dejte pejskovi známou hračku, která ho uklidní. Pomoct může i kus oděvu s vaší vůní.  
  • Připravte si potřebné léky. Přípravek proti kinetóze (typu kinedryl), kapky do očí, kapky proti průjmu, pinzetu na klíšťata a obvazy. Léky můžete předem zkonzultovat s veterinářem.

S pejskem v cizí zemi dodržujte psí etiketu 

V cizí zemi platí jiná pravidla než v ČR. Na některá místa mohou mít pejsci zákaz vstupu: týká se to nejen restaurací, ale také některých pláží, jezer nebo přírodních rezervací. Jinde mohou vyžadovat náhubek nebo vodítko. Nedodržení těchto pravidel vás může stát vysokou pokutu. Předem si pravidla zjistěte. Pokud si nejste jistí, nebojte se zeptat. Informace můžete získat i na velvyslanectví dané země.
 
Cestování se psem do EU nabízí vyžití na psích plážích
Při cestování se psem po EU najdete krásné psí pláže.

Pozor na přehřátí nebo otravu  
V cizí zemi čeká psa také mnoho lákadel: může impulzivně sníst škodlivou potravinu nebo ochutnat jedovatou rostlinu. V jižních zemích se mu může udělat špatně z přemíry sluníčka nebo ochutnání slané mořské vody. Buďte proto velmi ostražití. Pokud se pejskovi udělá špatně, kontaktujte místního veterináře. Pomoci vám může vaše pojišťovna, která také proplatí akutní ošetření a vyhledá nejbližšího lékaře.
 
Tip: cestovní připojištění kryje i pojištění domácích mazlíčků, včetně veterinární péče. Vztahuje se i na škodu, kterou váš pejsek může způsobit (např. zničením hotelového pokoje).