Cestování v těhotenství: tipy a rady pro bezpečnou cestu


Cestování v těhotenství může být i příjemným zážitkem a ne nutně nepohodlnou zkušeností. Pokud při něm dodržíte určité bezpečnostní zásady, budete se cítit dobře. Přinášíme vám několik tipů a rad pro těhotné cestovatelky. Užijte si cestování bez problému!

Cestovani-v-tehotenstvi-tipy-a-rady-pro-bezpecnou-cestu-(1).JPG

Cestu konzultujte s lékařem

Než ovšem začnete plánovat jakékoliv cestování, konzultujte ho s vaším gynekologem. Může vám může poskytnout nezbytné informace a doporučení na základě vašeho aktuálního zdravotního stavu. Doporučení gynekologa byste nikdy neměli ignorovat a měli byste se jím řídit po celou dobu cesty.
 

Vyberte si bezpečnou destinaci

Zvolte destinaci, kde je dostupná a kvalitní zdravotní péče a kde nebudete muset čelit výrazným klimatickým nebo zdravotním rizikům. Některá exotická místa mohou vyžadovat očkování nebo léky, které nejsou v těhotenství prospěšné, myslete na to a přizpůsobte podle toho vaši dovolenou.
 

Cestujte až v druhém trimestru

Většina žen prožívá ve druhém trimestru těhotenství nejstabilnější období. Symptomy, jako je nevolnost a únava, mohou být méně výrazné, což vám usnadní cestování. V prvním trimestru se cestování, zejména pak létání, nedoporučuje. 
 

Připravte se pečlivěji

Pokud plánujete dlouhou cestu, připravte si pohodlné oblečení, vzdušné boty a náhradní polštář pro podporu zad. Připravte se lépe, než kdybyste letěli v jiné životní fázi. Časté přestávky a protahování nohou jsou také velmi důležité, zvlášť v těhotenství, pomohou vám od otoků.
 

Zkontrolujte si pojištění a dokumenty

Ujistěte se, že máte vhodné cestovní pojištění, které pokrývá těhotenství a možné komplikace. Mějte s sebou kopie všech zdravotních dokumentů a kontaktů na lékaře. Nikdy nevíte, co vás může potkat a mohly by se vám hodit důležité dokumenty nejen v digitální podobě, ale i v té papírové. Buďte připraveni. 

Počítejte s léky i svačinami

Sbalte si s sebou dostatek vody, zdravých snacků a léků na prevenci možné nevolnosti nebo bolesti hlavy. Buďte připraveni na změny chuti k jídlu a přijímání malých porcí.

Cestování v těhotenství vyžaduje pečlivé plánování a ohled na zdraví matky a dítěte. Dodržováním těchto rad můžete maximalizovat své cestovní zážitky a zároveň si zachovat bezpečnost a pohodu. A pamatujte, cestovní pojištění je v takových případech nutností!