Chorvatská měna


Cestování do Chorvatska je oblíbené. Než si ale zabalíte plážové vybavení, tak si směňte peníze, abyste měli čím zaplatit, například na pláži či na trhu. Ne všude berou eura. Měnou Chorvatska je totiž chorvatská kuna.

V Chorvatsku můžete zaplatit platidlem zvaným kuna (HRK), jehož menší jednotky se nazývají lipa. Ve většině velkých letovisek se samozřejmostí přijímají euro (EUR). V současnosti se 1 chorvatská kuna (HRK) rovná 3,21 česká koruna (CZK).

Historie chorvatské měny sahá do roku 1018, kdy byla zavedena. V letech 1255 až 1384 se v Chorvatsku razily mince zdobené báňským denárem, později však tyto mince postupně upadaly s upadající nezávislostí země. V současnosti používaná kuna byla zavedena v létě 1994, aby nahradila dinár, s hodnotou 1 kuna = 1 000 dinárů. Volba jména vyvolala u srbské menšiny v Chorvatsku kontroverze, protože šlo také o měnu Nezávislého státu Chorvatsko, který Srby pronásledoval, což by podle jejich názoru vyjadřovalo nežádoucí kontinuitu. Chorvatská vláda naopak stavěla do protikladu důležitost římských a středověkých tradic. Odpůrci místo toho navrhovali měnu kruna (krona v chorvatštině), odkazující na rakousko-uherskou korunu. Jelikož byli v menšině, vyhrála to nakonec kuna.

V letoviscích najdete směnárny prakticky na každém rohu. Peníze si můžete vyměnit i v hotelu (bez poplatku) nebo v bance. Počítejte ale s tím, že v bance směníte peníze méně výhodně než ve směnárně. Většina hotelů, obchodů, cestovních kanceláří, restaurací, ale i půjčoven aut běžně přijímá platební karty. Bankomaty jsou dobře dostupné a přijímají všechny mezinárodní platební karty.

Během dovolené v Chorvatsku můžete obvykle očekávat střední ceny za ubytování, jídlo, pití a další služby a zábavní programy. V restauraci si výhodně vyberete například mezi těstovinami či pizzou, jejichž cena se pohybuje mezi 40-70 kunami (cca 120-220 korun). V průměru stojí večeře pro čtyřčlennou rodinu v místní restauraci 200-350 kun bez nápojů (cca 650-1130 korun). Ceny nápojů odpovídají cenové hladině kaváren. Mezi oblíbené občerstvení na pláži patří palačinky za 15-20 kun, koblihy za 5-10 kun a vařená kukuřice za 10-15 kun. Vyplatí se naplánovat si každodenní nákupy ve větších supermarketech. V Chorvatsku již existuje několik takových obchodních řetězců, jako je Plodine, Lidl nebo Konzum. Kilo chleba například stojí 12 kun (cca 38 korun). Nápoje jsou v marketech mnohem levnější. Např. 1 litr piva stojí 10 kun (32 korun), zatímco stejný nápoj může stát v malém obchodě vedle i dvojnásobek.

Při cestě do Chorvatska nezapomeňte počítat s finanční rezervou na drobné výdaje, zakoupení výletů po okolí, pořízení léků v případě zranění apod.. Doporučená finanční rezerva na týdenní pobyt na osobu je 100 EUR. 

Dalším důležitým úkolem je sjednat si cestovní pojištění a pak už můžete vyrazit!