Hlavní město Bulharska


Více než milionové hlavní město Bulharska Sofie leží na úpatí pohoří Vitoša v západní části země nedaleko srbských hranic. Prolínají se tady západní a orientální kultury. Vedle byzantských chrámů s cibulovými kupolemi tu stojí osmanské mešity, židovské synagogy a památníky rudoarmějců.

Hlavni-mesto-Bulharska-(1).jpgSofie byla v historii, kolem 8. století př. n. l., obývána thráckým kmenem Serdů. V prvním století město dobyli Římané a pojmenovali ho Ulpia Serdica. Pod nadvládou Římské říše, zejména pak v době vlády Konstantina Velikého, město zažívá největší rozkvět a stává se z něj důležité obchodní centrum. Z tohoto období pochází kostel sv. Jiří ze 4. století. Rotunda s cennými freskami se nachází v centru města uprostřed bývalých římských lázní. Serdicu nicméně hodně poškodily nájezdy Hunů s vojevůdcem Attilou. Když se město dostalo pod správu Byzantské říše, císař Justinián I. ho nechal znovu obnovit a opevnit. Město získalo nové jméno podle kostela svaté Sofie, který po mnoha přestavbách v Sofii stojí dodnes.

Nejcennější památkou v Sofii je Bojanský kostel ze 13. století na předměstí Sofie. Je světovým kulturním dědictvím UNESCO a skrývá devadesát nástěnných maleb z roku 1259. Ve 14. století Sofii dobyli osmanští Turci, kteří se tu zdrželi po pět staletí. Turci zde zakládali četné lázně a mešity. Z této doby pochází mešita Banja Baši (1576) s minaretem z červených cihel, jejíž název znamená Mnoho lázní.

Za hlavní město Bulharska byla Sofie vyhlášena roku 1879, rok po osvobození od turecké nadvlády. Město se začalo rozrůstat a přibývalo sem stále více obyvatel. V roce 1912 byl postaven chrám Alexandra Něvského, nedocenitelná zajímavost Bulharska. Pětilodní katedrála patří k nejrozsáhlejším pravoslavným svatyním na světě, její interiér je bohatě zdoben zlatem, mramorem, mozaikami a dřevořezbami. I tato katedrála byla silně poničena bombardováním za druhé světové války, kdy Bulharsko stálo na straně nacistického Německa. Po válce byla vyhlášena lidová republika a Sofii čekala socialistická přestavba. Po roce 1989 se situace postupně zlepšila. V roce 2007 vstoupilo Bulharsko do EU.

V bulharské kulturní metropoli si můžete, kromě historických chrámů a památek, prohlédnout řadu exponátů v místních muzeích a nebo se nechat unášet atmosférou zdejších kulturních akcí. Díky mnoha univerzitám má město mladistvou atmosféru a vlídně vás přijme ve dne i v noci.

Na nákupy si zajděte třeba do obchodů na širokých reprezentativních bulvárech, jako je například bulvár Vitoša, nebo do pěších zón (ulice Pirocka) a nebo do městské Velké tržnice.

Plánujete cestovat do Bulharska? Vyřiďte si před odjezdem cestovní pojištění, vyplatí se vám to.