Istanbulské speciality


Turecká a zejména istanbulská gastronomie není jen o kebabu. Nomádské tradice tureckých národů, perské, kurdské a arabské kuchyně, to vše ovlivnilo kulturu a rozmanitost východního jídla. Představujeme vám několik pokrmů, které byste si při cestě do Istanbulu rozhodně neměli nechat ujít!

Istanbulske-speciality-(1).jpgIstanbul, most mezi Evropou a Asií, nabízí nezapomenutelné památky a hlavně skvělou kuchyni! Několik typických pokrmů stojí za to ochutnat přímo  na místě a věřte, že vám učarují.
 

Dolma

Dolma je tradiční pokrm, který se vyskytuje v různých variantách v mnoha zemích na Blízkém východě, v oblasti Středomoří a v Asii. Tento pokrm obvykle spočívá v plněných potravinách, přičemž nejběžnější variantou jsou plněné listy vinné révy. Někdy se také připravují plněné papriky nebo rajčata. Důležitou součástí je nadýchaná směs masa (často jehněčího nebo hovězího) s rýží a kořením. Dolma se v Turecku dochucuje piniovými oříšky, koriandrem, skořicí, drobnými sušenými rozinkami a podává se s jogurtem.
 

Kebab

Istanbul je hodně známý svými různorodými druhy kebabů, od tradičního kebabu s mletým masem po lahodné döner. Döner je maso, obvykle hovězí nebo kuřecí, které se peče na vertikálním rožni a podává se v placičkách nebo s rýží. Jestli máte kebab rádi, tak je to právě Istanbul, kde ho můžete ochutnat na mnoho způsobů.
Pide

Zkuste v Istanbulu i pide! Jde o turecký pokrm, který může být nejlépe popsán jako turecká varianta pizzy. Jedná se o placku z kynutého těsta, která je obvykle oválná nebo obdélníková a má na sobě různé náplně. Těsto může být tenké nebo tlustší, v závislosti na regionálních preferencích. Placka je obvykle naplněna masem, sýrem, zeleninou a dalšími ingrediencemi.
 

Simit

Nejvíce se tato specialita podobá preclíku. Jde o kynuté těsto ve tvaru prstence, zvenku pokryté sezamovými semínky. Většinou jej nabízejí pouliční prodavači, v pojízdných kárách, na podnosech, nebo z věží umístěných umělecky na hlavě.
 

Manti

Mezi další istanbulské speciality patří manti, malé turecké těstoviny plněné masem (nejčastěji hovězím nebo jehněčím) a podávané s jogurtem a rajčatovou omáčkou. Mohou být buď vařené nebo pečené.
 

Dezerty a káva

Co se týče sladkostí, nabízejí se i opravdové speciality, z nichž nejznámější je baklava, ale nejčastější a nejoblíbenější je pistáciová zmrzlina. Pro osvěžení můžete vyzkoušet salep, což je tradiční turecký nápoj vyrobený z kořene orchideje. Je obvykle podáván horký s kořeněným medem a skořicí. Kromě toho je unikátní i turecká káva, od roku 2013 je způsob její přípravy součástí nehmotného světového dědictví UNESCO. 
 

Rozmanitý Istanbul 

Kromě jídel můžete na vlastní kůži poznat i památky Istanbulu. Aya Sofya a Modrá mešita, s impozantní architekturou, patří mezi nejvýraznější. Topkapi palác a Grand Bazaar odhalují historii a bohatství osmanské éry. Suleymaniye mešita, Galata věž a Bosporský most pak dodávají městu jedinečný charakter. Istanbul spojuje starobylé dědictví s moderním půvabem.

Před odjezdem si ale nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění, které by mělo být nezbytnou součástí vaší cesty.