Jak efektivně plánovat dovolenou v roce 2022


iStock-1318045190.jpgCestování v době pandemie prošlo velkými změnami. Ačkoliv se už život vrátil více či méně do normálu, některá omezení můžou být ještě stále patrná. Obzvlášť při cestování. Vyplatí se proto plánovat zahraniční cesty pečlivě a s ohledem na všechny potenciální komplikace. Na co se při plánování letošní dovolené zaměřit?

I když patří letní sezona z pohledu covidu ke klidnému období, cestovní ruch se následkům pandemie v lecčem přizpůsobil celoročně. Proměnil se způsob fungování některých oblastí turistické infrastruktury, stejně jako cestovatelé začali plánovat své cesty jinak a s větší opatrností. Na nestabilitě přidal situaci také válečný konflikt v Evropě.

Při plánování cest zkrátka musíme být pečlivější než dřív. Ale nebojte, ve výsledku jde jen o detaily, které vám trávení dovolené zpříjemní.

V první řadě myslete na platný covid pass, který může vyžadovat vaše cílová destinace. Očkování nebo test už se staly letištním koloritem, takže tyto informace si před vycestováním zjišťujeme celkem automaticky. V létě však pozornost k věcem spojeným s covidem klesá, proto je potřeba si pro jistotu ověřit pandemickou situaci v každém období.

Své cesty si také pečlivě naplánujte. Jakmile si vyberete město, které chcete navštívit, myslete rovnou i na související záležitosti jako ubytování, doprava k němu nebo otevírací doba kulturních památek. Stačí jeden „neladící“ dílek a dovolená se vám může nepříjemně zkomplikovat.

Buďte ve svých plánech flexibilní. I kvůli výše zmíněnému se může stát, že své záměry budete muset nečekaně změnit. S tím souvisí i možnost využití last-minute letenek – neváhejte po nich sáhnout, když se vám naskytne dobrá příležitost a zároveň ji lze skloubit s prací či studiem. Nikdy nevíte, kdy si na danou destinaci najdete znovu čas!

Čím dál populárnější je také „workcation“, tedy dovolená, během které pracujete na dálku. Část vašeho času v cizině sice musíte obětovat práci, zato si můžete pobyt v zahraničí prodloužit o dost víc, než kdybyste se jen rekreovali.

Za každých okolností ale nezapomínejte na cestovní pojištění. S pojišťovnou AXA jej nyní můžete mít se slevou 20 %.