Jak se připravit na dlouhou cestu


Mnoho lidí jezdí na výlety autem, protože se do něj vejde celá rodina a je možné si vzít spoustu zavazadel a během dovolené zůstat mobilní. Řízení má mnoho výhod a samotná cesta může být příjemným zážitkem, ale je fakt, že je to zatěžující způsob cestování. Prozradíme vám, jak ho udělat snesitelnější!

Jak-se-pripravit-na-dlouhou-cestu-(1).jpg

Připravte se v duchu

Jízda na celý den nebo i několik dní je vyčerpávající. Určitě se na to musíte předem psychicky připravit. Cestování je obtížné, pokud jsou někteří z rodiny ve stresu, zvlášť v případě, že máte malé dítě, které cestování nesnáší dobře. S malými dětmi se vyplatí "nacvičit si" delší cestu předem, zvyknou si na dětskou sedačku a budou mít později i příjemné zážitky. Důležité je jít dětem příkladem a zůstat v klidu, bude to pro ně snazší.
 

Co si vzít s sebou

Kromě mentální přípravy na dlouhou cestu autem myslete i na to, co si skutečně na dovolenou potřebujete vzít. Možná vás může zmást, že je v autě hodně místa a budete si chtít nabalit co nejvíc věcí, ale důležité je i vaše pohodlí. Nejlepší je totiž cestovat uvolněně a pohodlně. Přehodnotit můžete i výběr jídla a pití s sebou. Nápoje je dobré mít v prostoru pro cestující, sendviče a jiné jídlo už tam být nemusí. Na svačinu můžete zastavit, vytáhnout jídlo z kufru a protáhnout se.
 

Pomozte řidiči

Hodně záleží i na řidiči, takže stojí za to mu při dlouhé cestě pomoci. Hádky a nepřiměřená hlasitost jsou často zbytečným zdrojem stresu. Pokud navigujete ze sedadla spolujezdce, dbejte na to, abyste pokyny vyslovovali klidně a včas, jízda do zahraničí v neznámé oblasti je totiž stresující. Potřeby každého jsou jiné, ale často pomůže, když spolujezdec nespí a povídá si s řidičem.

Nejdůležitější je přistoupit k dlouhé cestě pozitivně! Možná vám bude horko a budete unavení, čas ale můžete trávit konverzací, hrami a hudbou, a mezitím se soustředit na pozitivní stránky dovolené.

Před odjezdem si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění! Hodí se zejména tehdy, když se s vozidlem během cesty autem něco pokazí, což se bohužel může stát i při té nejpečlivější přípravě.