Jak se připravit na potápění v zahraničí


Potápění je vzrušující a můžete při něm zažít beze sporu nezapomenutelná dobrodružství. Je stále populárnějším sportem. Je ale důležité mít na paměti, že není bez rizika. Jakmile absolvujete kurz potápění a dosáhnete potřebných znalostí jak v teorii, tak i v praxi, lze potápění v moři prohlásit za poměrně bezpečné. Víte, co všechno je potřeba k zahájení kurzu?

Jak-se-pripravit-na-potapeni-v-zahranici-(1).jpgPoznávat taje podmořského života můžete dvojím způsobem: se šnorchlem a ploutvemi prozkoumat to, co se nachází bezprostředně pod hladinou, nebo se ponořit s potápěčským vybavením do hloubky. První varianta je rychlá a levná. Rozhodnete-li se však pro druhou, musíte projít kurzem. Potápěčské školy jsou dnes v každém větším městě. Po teoretických základech vás seznámí s technikou a ponory na zkoušku, pak se jede na otevřenou vodu.

Minimální věk pro potápění je 10 let. Dítě ale musí na výcvik doprovázet rodič. Děti starší 12 let mohou absolvovat požadovaný kurz bez doprovodu. Osoby mladší 15 let, které úspěšně absolvují výcvik, získávají kvalifikaci PADI Junior Open Water Diver, kterou lze po dosažení 15 let změnit na kvalifikaci PADI Open Water Diver.

Z bezpečnostních důvodů většinou před kurzem potápění studenti vyplní krátký dotazník, který se dotazuje na zdravotní stav, který může být při potápění problémem. Pokud víte, že máte zdravotní problém, poraďte se před zahájením kurzu s lékařem. V některých školicích střediscích místní legislativa vyžaduje, aby všichni studenti potápění absolvovali před zahájením kurzu i lékařskou prohlídku.

Před absolvováním kurzů je potřeba předvést vodní dovednosti instruktorovi. Měli byste být schopni uplavat 200 nebo 300 metrů s maskou, ploutvemi a šnorchlem. Kromě toho byste měli 10 minut plavat na hladině nebo šlapat vodu způsobem, jaký si sami zvolíte.

Existuje mnoho asistenčních technologií, které umožňují i lidem s různým tělesným postižením splnit výše uvedené požadavky. Paraplegici, lidé po amputaci a další postižení lidé také často získávají certifikaci PADI Open Water Diver.

Podmínky potápění nejsou náročné a splní je většina zájemců. V rámci kurzu potápění vám pomohou znalosti získat i videa, multimediální balíčky a učebnice. Až absolvujete potřebnou přípravu a vyrazíte na otevřenou vodu, mějte na paměti, že potápění patří mezi extrémní sporty a je při něm potřeba být neustále ve střehu.  

K tomu všemu je podmínkou potápění i existence spolehlivého cestovního pojištění!