Léto, to je slunce, moře, cestování a koupání, ale kromě zábavy s sebou nese intenzita slunečních paprsků i rizika, která vám mohou zkazit dovolenou. Ochrana zdraví by proto měla být vždy na prvním místě. Při opalování na pláži nebo sportování můžete snadno zapomenout na škodlivé účinky horka a slunečních paprsků a můžete dostat úpal.
Pokud si během výletu na pláž nechráníte hlavu před přímým sluncem a dopadá vám na ni delší dobu sluneční světlo, mozek se začne přehřívat. Do jaké míry a jak rychle k tomu dojde, závisí také na hustotě vlasů, proto jsou malé děti a starší lidé častěji vystaveni slunečnímu záření. V tomto případě dochází k zahřívání mozkových blan pod lebkou, což může vést k vážnému poškození. Stav je obvykle doprovázen bolestí hlavy, závratí a nevolností. Proto je ochrana proti slunci důležitá a neměla by být podceňována. Co můžete udělat, abyste úpalu zabránili?
Důležité je vyhýbat se přímému slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy je nejsilnější. Chraňte si hlavu, noste čepici nebo šátek. Dbejte na dostatečný příjem (nealkoholických) tekutin. Věnujte pozornost malým dětem a starším lidem, protože jsou zranitelnější a nebezpečí spálení sluncem je u nich vyšší.
Několik důležitých rad, jak se chránit před spálením:
- chraňte pokožku opalovacím krémem,
- omezte počet hodin strávených venku na časné ranní a večerní hodiny,
- pijte co nejvíce vody, i když nemáte žízeň,
- vyhýbejte se slazeným nebo studeným nápojům, protože ty mohou při vysokých teplotách způsobit žaludeční křeče,
- zvykejte si na slunce postupně,
- noste pokrývku hlavy,
- noste volné oblečení světlé barvy, které je pohodlné a větrá.
Co byste měli dělat, když úpal dostanete? Při zjištění příznaků je důležité zabránit přehřátí organismu. Odpočívejte na chladném a stinném místě, nezbytná je také rehydratace, doplňujte průběžně tekutiny. Stav můžete zmírnit i studeným vodním obkladem nebo sprchou.
Chraňte svou rodinu před nepříjemnostmi, které mohou nastat během vaší dovolené! Využijte rodinné a skupinové
cestovní pojištění!