Nejdelší podvodní tunel na světě


Jaký je nejdelší podvodní tunel na světě? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože závisí na různých úhlech pohledu. V tuto chvíli existují dva kandidáti: tunel Seikan v Japonsku a tunel pod Lamanšským průlivem, ultraznámý podvodní tunel, který spojuje Francii s Anglií. 

Nejdelsi-podvodni-tunel-na-svete-(1).jpgJaponský měří na délku 53,85 km, zatímco ten v Lamanšském průlivu měří 50,45 km. První tedy poráží anglického o tři kilometry navíc. Navzdory tomu stále nejsou věci příliš jasné, protože tunel pod Lamanšským průlivem má ve skutečnosti nejdelší podvodní úsek, o 39 km delší než 23 km jeho japonského rivala.
 

Tunel Seikan

Mnozí ale považují japonský tunel za šampiona. Začalo to v roce 1971 a práce byly dokončeny v roce 1988. Tunel byl postaven, aby spojil ostrov Honšú (největší japonský ostrov včetně hlavního města Tokia) s ostrovem Hokkaidó. Myšlenka tohoto velmi dlouhého podvodního tunelu vznikla již od prvních let 20. století a stala se skutečností až po skončení druhé světové války, zejména poté, co se po zásahu tajfunem potopily 4 trajekty a 1 430 lidí zemřelo.

Stavba tunelu nebyla vzhledem ke složitým geologickým souvislostem v žádném případě snadným úkolem. Konečné náklady činily 3,6 miliardy dolarů, včetně záplav, ke kterým došlo během výstavby, mnohem více, než se předpokládalo. Během prací přišlo o život 34 dělníků.
 

Tunel Fehmarnbelt

Na obzoru se objeví nový podvodní tunel, který bude nejdelším kombinovaným tunelem – silničním a železničním. Dánsko a Německo brzy spojí 18 kilometrů dlouhý podvodní tunel. Tunel Fehmarnbelt bude nejdelším kombinovaným železničním a silničním tunelem na světě, až bude dokončen v roce 2029. Tento projekt v hodnotě 10 miliard eur – který prochází úsekem Baltského moře známým jako Fehmarn Belt – spojí Rødbyhavn, který se nachází na dánském ostrově Lolland, s Puttgarden, město v severním Německu.

Ať už míříte kamkoliv, i když budete projíždět nejdelším podvodním tunelem na světě, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění, které vás během cesty udrží v klidu a pohodě!