Nejdelší řeka na světě


Znáte nejdelší řeku na světě? Dlouho se oficiálně uvádělo, že by si tento prestižní titul mohl nárokovat egyptský Nil, v poslední době se ale situace změnila a nejdelší řekou na světě je jihoamerická Amazonka.

Amazonka a Nil jsou v podstatě podobně dlouhé řeky. Obě měří přes 6500 km. Podle nejnovějších výzkumů dosahuje Amazonka téměř 7000 km. Nil měří téměř 6600km. Důvod, proč byla Amazonka dlouhou dobu považována za druhou nejdelší řeku na světě, byl prostý, výzkumníci se nemohli dostat k jejímu prameni. Až donedávna tak byl nejdelší právě Nil. 

Název Nil pochází z řeckého nelios, což znamená údolí řeky. Podél Nilu se vyvíjela jedna z kolébek civilizace: starověký Egypt. Oblast si udržela svůj význam i ve středověku, Egypt byl dlouhou dobu nejmocnějším státem islámského světa i širšího Blízkého východu, světově významným centrem kultury a obchodu. Jeho hlavní město Káhira je i dnes největší metropolí na Nilu. Řeka udržuje život a vodní zdroje v jedenácti afrických zemích (Burundi, Keňa, Rwanda, Demokratická republika Kongo, Tanzanie, Uganda, Eritrea, Etiopie, Jižní Súdán a Súdán). Výlet do Egypta stojí za to. Podél řeky se totiž během staletí rozvinul bohatý kulturní život a není náhodou, že plavby po Nilu jsou u turistů velmi oblíbené. Na lodích najdete nejen restaurace a zábavní podniky, ale také bazény.

Amazonka, kterou teče víc vody než v Nilu, Yangtze a Mississippi dohromady, je unikátní také svou rozlohou. Zabírá 40 procent celé Jižní Ameriky. Řeka se dotýká sedmi zemí (Brazílie, Peru, Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie, Venezuely a malé Guyany). Vlévá se do Atlantského oceánu na rovníku v Brazílii. Zvláštním jevem Amazonky je, že sediment z řeky barví vodu moře na žluto i 100 kilometrů od pevniny a že v ní plavou piraně i delfíni zároveň.

Španělský průzkumník Francisco de Orellana se poprvé pokusil překročit řeku v 16. století. Jeho výpravu ale napadly bojovnice, a proto byl brazilský úsek řeky pojmenován Amazonka, odkazuje tak na bojovnice z řecké mytologie.

Oblast Amazonie je bohatá na přírodní poklady a skrývá mnoho zajímavostí. Jedinečnost řeky můžete objevovat prostřednictvím výletů lodí. Tropické deštné pralesy, kaučukovníky, palmy, obří růže a exotické rostliny všeho druhu vás přenesou do pohádkového světa. Můžete tady natrefit i na papoušky, vodní prasata, volavky či kormorány. Města v údolí řeky vás uvítají skvělou gastronomií, jedinečným kulturním dědictvím a pohostinností. Většina lidí žijících v povodí Amazonky mluví portugalsky, druhým nejčastějším jazykem je španělština.

Před odjezdem do Amazonie či Egypta si vyberte to správné cestovní pojištění!