Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Nejkrásnější ostrovy Chorvatska


Dobrodružství i vytoužený klid. V Jaderském moři se nachází tisíce ostrovů, vyzkoušejte některý z nich! Často totiž nabízí mnohem více prostoru a soukromí než přeplněná letoviska na pobřeží. Dovolená v Chorvatsku vám tak může nabídnout nečekané krásy. 

Nejkrasnejsi-ostrovy-Chorvatska-(1).jpegOstrovy v Chorvatsku jsou ideální pro letní dovolenou. Na své si na nich přijdou jak milovníci klidných zátok, přírody a historie, tak i milovníci zábavy. Tady je výběr těch nejkrásnějších:

Ostrov Vis

Nachází se 44 kilometrů od Chorvatska, v sousedství Hvaru a Brače. Ostrov byl vyčištěn od zbytků z druhé světové války teprve před jedenácti lety. Dnes profituje především ze zemědělské výroby a turismu. Na ostrov se dostanete pravidelnou lodní linkou ze Splitu.

Ostrov Mljet

Patří mezi nejlesnatější chorvatské ostrovy. Od 60. let je tu také národní park. Mljet znamená “med”. Ostrov v historii obývali mniši, kteří zde nechali na jezerním ostrůvku postavit kostel s klášterem. Na Mljet se dostanete lodí z osady Prapratno na poloostrově Pelješac.

Souostroví Kornati

Souostroví mezi Zadarem a Šibenikem vychází z označení “koruny”. Od počátku 80. let je zde zřízen národní park. Souostroví je magické, ale platí tady přísná pravidla omezující pohyb lodí, lidí a sběr kamenů či mušlí. Navíc zde není zdroj pitné vody a elektřinu vyrábějí agregáty. Ideální je vyrazit do národního parku Kornati pomocí organizovaných lodních výletů.  

Ostrov Brač

Chorvatský ostrov nedaleko Splitu patří mezi oblíbené turistické destinace. Najdete tady ideální písčité pláže na koupání. Pláž Bol a slavný Zlatni rat na jihu ostrova patří mezi nejoblíbenější pláže Chorvatska. Brač je jeden z největších ostrovů dalmatské oblasti a žije zde více než 14 tisíc obyvatel. Největším městem je Supetar na severu, kam se dostanete lodí ze Splitu. Variantou je také lodní trasa z Makarske. 

Ostrov Lokrum

Plánujete dovolenou v Dubrovníku? Navštivte ostrov Lokrum, který se nachází necelý kilometr od Dubrovníku a od 60. let je přírodní rezervací. Díky své poloze patří mezi nejvyhledávanější turistická místa. Lokrum obývá četné množství pávů. Jsou tu pozůstatky z napoleonských válek, novogotický zámek, kostel, botanická zahrada a samozřejmě krásné pláže.

Ostrov Šipan

Z Dubrovníku se můžete podívat také na ostrov Šipan, na kterém žije 500 lidí. Je bohatý na olivy, fíky, víno, citrusové plody, mandle a palmy. V 15. století sloužil jako letní sídlo bohatých rodin z Dubrovníku, které si zde budovaly honosná sídla, i proto na něm objevíte pozůstatky historických budov.

Ostrov Levan 

Maličký ostrov Levan leží kousek od Istrijského poloostrova. Najdete tady bary i restaurace a rozhodně vás nezklamou místní pláže, moře je tu neuvěřitelně modré. Dostanete se sem z města Medulin tak, že si pronajmete lodní taxi.

Ostrov Susak

Chcete klidnější ostrov, dál od turistického ruchu? Zkuste Susak, který sousedí s chorvatským ostrovem Lošinj. Na necelých čtyřech kilometrech čtverečních žije okolo sto stálých obyvatel. Jeho jméno vychází z řeckého označení pro oregano, které na ostrově hojně roste. Na rozdíl od dalších chorvatských ostrovů je Susak tvořen jemným pískem položeným na vápencovém skalním podloží.

Ostrov Lošinj

Leží v Kvarnerském zálivu nedaleko Istrijského poloostrova. Jeho pobřeží je skalnaté, panuje tady mírné klima a roste stále zelená vegetace, jako je myrta, dub cesmínový či vavřín. Jihozápadní pobřeží pak pokrývají borovice. Ostrov má bohatou historii. Od konce 18. století až do roku 1919 patřil ostrov pod rakouské císařství jako součást Istrijské provincie. Poté spadl do správy Itálie a po druhé světové válce Jugoslávii. Díky italským vlivům je zde italština druhým jazykem.

Ať už v rámci cestování po Chorvatsku navštívíte kterýkoliv ostrov či ostrůvek, nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění.

[Error loading the WebPart 'AA_FAQArticle' of type 'AA-FAQArticle']
[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']