Neobvyklé vánoční tradice v Evropě


Období Vánoc se pomalu ale jistě blíží a regály supermarketů se začínají plnit vánočními pamlsky a nápady na dárky. Vánoce se ale rozhodně neslaví všude stejně. V tomto článku vám ukážeme některé z nejpodivnějších vánočních tradic v Evropě.

Dřevěný Betlém pod vánočním stromkem

Ve střední a východní Evropě se můžete často setkat s dřevěným nebo keramickým betlémem pod venkovním vánočním stromečkem. V betlému najdete Ježíše coby malé miminko obklopené svatými a zvířaty. Jde o poněkud zvláštní kontrast, protože samotný vánoční stromek je spíše barbarskou tradicí, která nemá nic společného s křesťanstvím.

Německé a skandinávské kmeny v zimě uřezávaly jehličnany a poté je ve svých příbytcích nazdobily jako symbol věčného života a blahobytu. Obvyklou ozdobou byla jablka a svíčky. Když křesťané tuto tradici přejali, přidali všechny další ozdobné dekorace, které dnes známe.
 

Pavučina jako dekorace

Zejména na Ukrajině a v Polsku figuruje jako ozdoba na vánočním stromku pavučina. Může za to legenda o staré vdově, která kdysi umístila vánoční stromek do svého obývacího pokoje, jenže neměla peníze na ozdoby. A tak ho nechala jako takový a šla spát. Druhý den ráno našla strom celý pokrytý pavučinou, kterou paprsky vycházejícího slunce zbarvily dozlata. Proto se věří, že přináší rodině bohatství a prosperitu. 
 

Sauna s celou rodinou

Finové mají oblíbenou tradici v podobě vánočního saunování. Tato severská země je známá tím, že má největší počet saun na obyvatele na světě. Ve vánoční sezóně kolem nich nechávají dárečky pro saunové trolly a scházejí se u příležitosti relaxu, zahřátí a zbavení se toxinů v těle.
 

Obří koza v plamenech

Možná jste už slyšeli o tzv. Burning Man festivalu, tedy svátku hořícího muže. Co takhle menší ekvivalent ve Švédsku? Malé město jménem Gälve, které se nachází severně od Stockholmu, má tradici stavby obří kozy z bloků sena. V 60. letech lidé poprvé kozu upálili a od té doby to dělají téměř každý rok až dodnes.
 

Kálející soška

Ve španělském Katalánsku najdete na místních vánočních trzích mnoho stánků, které nabízejí malou sošku „kadícího“ katalánského rolníka zvaného „el caganer“. Věří se, že přinese plodnost a prosperitu do nadcházejícího roku. Místní je rádi upravují do podob slavných celebrit, aby tak byly sošky pro turisty lákavější ke koupi. Figurka rolníka v pokleku se také často objevuje v betlémech.

Share this article: