Pozor na podvodníky! Zákazníky kontaktují lidé, kteří se vydávají za falešné zaměstnance společnosti AXA. Další informace, co dělat, naleznete zde.
 

Památky v Drážďanech


Drážďany, to nejsou jen proslulé vánoční trhy Striezelmarkt. ​​Saská metropole je tou nejkouzelnější na řece Labi, takže si stačí vyhradit třeba víkend a vyrazit na výlet do Drážďan kdykoliv. Historické stavby a repliky především v barokním slohu, vedle kterých stojí moderní stavby z druhé poloviny 20. století, nespočet kaváren a kulturní i sportovní vyžití. Můžete se těšit na skvělou dovolenou!

Pamatky-v-Drazdanech-(1).jpegNázev města Drážďany pochází od slovanských obyvatel. Dresden se odvodilo od starosrbského „drežďany“, které označovalo obyvatele lužních lesů. Žili tady slovanští Lužičtí Srbové. Později se oblast germanizovala a ve 13. století sem bylo přesunuto z Míšně sídlo saských kurfiřtů. Celé město proměnil na bohaté královské město po roce 1670 Friedrich August I. Silný, který se musel vypořádat s velkým požárem města. Na první pohled pohroma ale vytvořila volný prostor pro výstavbu. Vzniklo tak v podstatě velkoměsto své doby.

Dnešní centrum města je typické svými širokými ulicemi. Jejich středem je náměstí Altmarkt, kde najdete velkolepé nákupní centrum Altmarkt-Galerie. Nejvyhlášenější třídou je ulice Prager Straße (čili Pražská ulice), která spojuje historické jádro s vlakovým nádražím. Ve městě je několik budov, které vynikají nezvyklou architekturou i příběhem. Jedna taková budova má orientální prvky a připomíná mešitu, náboženským účelům ale neslouží. Jedná se o původní továrnu na cigarety známou jako Yenidze. Netradiční je také Stadthaus Dresden (Městský dům), který vyniká jemnou baculatostí.

Nejznámější památkou Drážďan je Zwinger - komplex barokních budov v místech, kde se nacházelo městské opevnění. Jde o původní nádvoří zámku, který tady už nestojí. Komplex byl v roce 1945 poničen při náletech. Dnes Zwinger slouží jako galerie, velmi známý je zdejší Matematicko-fyzikální pavilon, v němž najdete sbírku historických fyzikálních a astronomických přístrojů.

Symbolem Drážďan je evangelicko-luteránský kostel zvaný Frauenkirche, Kostel Panny Marie. Na místě, kde dnes stojí, býval už v 11. století dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii. Ve 12. století tu vznikla kamenná románská stavba, která byla ještě několikrát upravována. Bombardování Drážďan v roce 1945 nevydržel ani tento kostel. Na rekonstrukci došlo až v roce 1994 a trvala celých 12 let.

Dalším významným kostelem je Hofkirche. Jde o barokní kostel, který byl v roce 1980 povýšen na katedrálu, pochází z poloviny 18. století a vkusně spojuje římskou a německou barokní architekturu.

Operní dům Saské státní opery, slavnou Semperovu operu, najdete přímo u Zwingeru. Pochází z 1. poloviny 19. století a jde o dílo vrcholné italské renesance. Už v roce 1869 budovu opery a baletu poničil požár  a nevyhnulo se jí ani bombardování během 2. světové války. Oprava proběhla ale už v 80. letech 20. století. Semperova opera zaznamenala premiéry světových umělců, například Richarda Wagnera nebo Richarda Strausse. 

V neposlední řadě navštivte Augustův most. Byl totiž prvním mostem na řece Labi. Spojuje Staré město a Nové město. Nedaleko jeho konce, na Neustädter Markt, se nachází socha Augusta II. Silného zvaná Zlatý jezdec je v nadživotní velikosti a pozlacená. A kdybyste chtěli něco na odlehčení, zajděte si do oázy klidu ke Kunsthofpassage a hledejte modrý dům s členitým potrubím a okapy, které za deště “hrají”. V Kunsthofpassage najdete hned několik krámků s rukodělnými výrobky a suvenýry, dá se tu posedět u dobré kávy.

V Drážďanech se konají nejstarší adventní trhy v Německu. Nejvyhlášenějším trhem je Striezelmarkt, který se koná na hlavním náměstí. S tímto trhem jsou spjaté i slavnosti štoly. Během nich přes historické centrum města prochází průvod s vozem s největší upečenou štolou. Ta se později prodává návštěvníkům.

Udělejte si výlet do Německa a navštivte Drážďany, které patří mezi nejvyhledávanější města. A než vyrazíte, nezapomeňte si sjednat výhodné cestovní pojištění.

[Error loading the WebPart 'AA_FAQArticle' of type 'AA-FAQArticle']
[Error loading the WebPart 'AA_StructuredData_Article' of type 'AA-StructuredData-Article']