Sicílie: pět zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít


Sicílie je perla Středozemního moře a země plná fascinující historie, půvabné krajiny a lahodné kuchyně. Prozkoumejte pět zajímavostí, které byste si na tomto italském ostrově neměli nechat ujít.

Sicilie-pet-zajimavosti,-ktere-byste-si-nemeli-nechat-ujit-(1).jpg

1. Vulkanická Etna

Etna, nejvyšší a nejaktivnější evropská sopka, je skutečně ohromujícím přírodním divem. Leží na východním pobřeží ostrova Sicílie, nedaleko měst Messina a Catania na území stejnojmenného metropolitního města. Sopka byla v roce 2013 zapsána mezi přírodní památky Světového dědictví UNESCO. Jestli se k Etně vypravíte, můžete se procházet po jejích kráterech a sledovat její sopečnou aktivitu opravdu zblízka. A v kombinaci se západem slunce půjde o nadčasový zážitek.

Chcete vidět Etnu i z jiného úhlu? Na území města Messina na severovýchodě Sicílie leží město Taormina. Jde o jedno z hlavních turistických center na Sicílii. Obec je výjimečná svojí historií, dochovanými památkami a polohou na skále nad mořem s výhledem na majestátní Etnu.
 

2. Barokní Noto

Další památka na seznamu UNESCO, to je barokní město Noto. Procházejte jeho úzkými uličkami a obdivujte místní elegantní architekturu, jako je například Katedrála sv. Mikuláše a Palazzo Ducezio. Noto je výkladní skříň sicilského baroka. Je znát, že právě tady měli architekti volnou ruku. V Notu se stavělo z pískovce, který umožnil vytvářet sochy a reliéfy s propracovanými detaily. Až se budete procházet zdejšími uličkami, nenechte si ujít pohledy směrem vzhůru k nádherně zdobeným balkonům a fasádám, které zkrášlují lvi a jiná zvířecí těla, hlavy oblud, cherubíni i putti.
 

3. Modrá jeskyně na ostrově Favignana

Ostrov Favignana, součást Egadských ostrovů, skrývá jedinečnou přírodní památku, a sice Modrou jeskyni. Při plavbě lodí můžete obdivovat fascinující modré odlesky, které vytvářejí krásné světelné efekty v jeskynních stěnách. Každý ostrov z Egadských ostrovů je jiný, Favignana vás překvapí svou živou atmosférou a na ostrůvku Levanzo si zamilujete prehistorické jeskynní malby. A když už budete na moři, zkuste si zajet objevit další z ostrůvků, třeba najdete něco, co vás osloví. Z dalších to může být ostrov Marettimo, Formica a Maraone. Egadské ostrovy nejsou tak dramatické jako sopečné Liparské ostrovy, ani nejsou tak exkluzivní jako Capri, ale určitě mají co nabídnout. 
 

4. Liparské ostrovy

Liparské ostrovy leží v aktivním vulkanickém pásmu při severním pobřeží Sicílie. Vulcano, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli, Alicudi a Filicudi jsou v podstatě vyhaslé nebo skoro vyhaslé sopky. Stopy vulkanické činnosti v této oblasti jsou více než dva miliony let staré a stáří samotných ostrovů je přibližně 350 000 let. Nejaktivnější a také nejznámější činnou sopkou Liparského souostroví je Stromboli. Ostrovy mají příjemné středomořské klima a jsou oblíbené nejen mezi turisty, ale i filmaři a slavnými osobnostmi. 
 

5. Syrakusy a historie

Syrakusy, s bohatou historií, může zvědavým očím nabídnout starověký amfiteátr z 5. století před naším letopočtem. Je místem, kde můžete zažít historickou atmosféru a představit si gladiátorské zápasy a divadelní představení. Místní dóm se pyšní dobou překračující 23 století, která musela uplynout od chvíle, než byly vztyčeny místní sloupy, do doby, kdy byl do kostela umístěn barokní oltář. Jedním ze symbolů města je papyrus, který nikde jinde v Evropě volně neroste. Dodnes se z něj v Syrakusách vyrábějí třeba upomínkové předměty.

Myslete i na bezpečnost a než vyrazíte, sjednejte si dobré cestovní pojištění. Sicílie je destinace plná kontrastů a učaruje každému, kdo se rozhodne ji prozkoumat.