Uzbekistán: památky, které byste neměli minout


Uzbekistán, klenot Střední Asie, zanechává svou stopu v písku času a otevírá vám brány starověkých měst a dalších fascinujících památek. Uzbekistán je symfonií barev, vůní orientu a nesmazatelných vzpomínek, které vypráví každá ulička a každé náměstí. Kromě toho nabízí i přírodní bohatství a pohostinnost obyvatel, o které se vám ani nesnilo. 

Uzbekistan-pamatky,-ktere-byste-nemeli-minout-(1).jpgUzbekistán je země bohatá na historii, kulturu a architektonické poklady. Projděte si některé z nejvýznamnějších památek, které byste neměli při návštěvě této středoasijské země minout:
 

Samarkand, starobylé město na Hedvábné stezce

Samarkand je druhé největší město Uzbekistánu a zároveň centrum islámské vzdělanosti. Jedno z nejstarších uzbeckých měst, které bylo osídleno již před naším letopočtem. Centrem historické části města je náměstí Registán, přičemž moderní části dominuje okolí náměstí Nezávislosti. Registán tvoří tři bohatě zdobené islámské školy. Nedaleko odsud se nachází impozantní mešita Bibi Chanym, perla islámské architektury, komplex hrobek Šáh-i-Zinda a mauzoleum Timur Lenka Gúr-i-Amír. Na okraji města se nachází muzeum a archeologické naleziště staré Marakandy. Ke koloritu Samarkandu patří i rušný trh Siob. Historické centrum města je zařazeno na Seznam světového dědictví UNESCO.
 

Další islámské pamětihodnosti

Starověká pevnost Koun Ark s několika paláci, která poskytuje pohled na okolní město Chiva stojí určitě za návštěvu. Další unikátní mešitou v Chivě je Juma-moskev, která nemá tradiční minaret a kupoli, ale místo toho má 212 dřevěných sloupů. Za zmínku stojí i Tash-Hauli, Velký palác, který kdysi sloužil jako letní rezidence chivských chánů. Dalším charakteristickým modře smaltovaným minaretem, tentokrát v Khivě, je Kalta Minor. Vyhlášená je i Ichon-Qala, historická čtvrť obklopená zdmi, která uchovává mnoho historických památek, obchodů a restaurací.
 

Přírodní krásy Uzbekistánu

Navštivte údolí Fergana a Solomons Throne, historické místo nad údolím, které poskytuje skvělý panoramatický výhled. Hlavním tahákem je také Aralské jezero. Někdy se mu říká “aralské moře”, protože jde o slané jezero, které se rozkládá na hranicích mezi Uzbekistánem a Kazachstánem. Historicky bylo Aralské jezero čtvrtým největším slaným jezerem na světě. Bohužel však došlo k vážnému úbytku vody kvůli lidské činnosti a přerušení přítoků řek, což vedlo k výraznému snížení jeho rozlohy. Přesto je fascinující u něj být a vychutnat si jeho krásu.
 

Termez a stopy buddhismu v Uzbekistánu

Přestože buddhistů je v této zemi zanedbatelné množství, existují zde archeologické důkazy o buddhistických klášterech. Jednou z významných lokalit je Termez, důležité centrum na křižovatce hedvábné stezky. Ve Fayaz-Tepe v Termezu najdete pozůstatky starověkého buddhistického kláštera a archeologické naleziště. Místo obsahuje části stúp a klášterních komplexů a patří k významným svědectvím o buddhismu, který se v této oblasti šířil ve starověku.

Navštívit tyto památky v Uzbekistánu znamená ponořit se do bohaté historie Střední Asie. Nezapomeňte si sjednat výhodné cestovní pojištění a můžete vyrazit vstříc východnímu dobrodružství!