Výlet pro milovníky umění


Kam cestovat za uměním? Existuje mnoho zahraničních uměleckých děl, která stojí za to vidět a za kterými se vyplatí si i zajet. A proč byste měli tato slavná díla vidět osobně? Posuďte sami, jestli taková cesta stojí za to.

Vylet-pro-milovniky-umeni-(1).jpgLidská kreativita je bezbřehá a někteří umělci současnosti i minulosti dokázali vytvořit opravdové skvosty. Patříte mezi milovníky umění? Pokud ano, s návštěvou vybraných míst neotálejte, nejenže vám poskytne kulturní obohacení, ale umožní vám prozkoumat také historii a kontext, ve kterém byla tato díla vytvořena.
 

Slavná a záhadná Mona Lisa

Pojďme se podívat například do Francie. Mona Lisa od Leonarda da Vinciho, kterou najdete v pařížském Louvru, je opravdu mistrovské dílo a je jedním z nejznámějších obrazů na světě. Mona Lisa je známá svým záhadným úsměvem, který mnoho lidí interpretuje různými způsoby. Je to mírný, tajemný úsměv, který vytváří dojem, že portrét může být šťastný nebo smutný, v závislosti na tom, jak na něj divák pohlíží. Oči Mona Lisy mají také zvláštní působení. Jejich výraz je upřený a zdá se, že vás sledují, bez ohledu na to, odkud se na obraz díváte. Kromě toho se oči nacházejí v neobvyklé pozici a portrét tak působí velmi osobním dojmem, jako by s vámi Mona Lisa komunikovala. I proto stojí za to vidět obraz naživo.

Když už jsme u da Vinciho, za zmínku stojí i slavná Poslední večeře v Santa Maria delle Grazie, v italském Miláně. Toto freska je jedním z nejslavnějších náboženských děl všech dob. Je známá pro svou kompozici a symbolismus. Navíc můžete prozkoumat krásné město Milán.
 

Noční hlídka hrdinů 

Vypravte se do jedinečného Amsterdamu v Nizozemsku! Nejen, že můžete poznat rozkvetlé město, půjčit si kolo a užít si čas v kavárnách a barech, ale můžete navštívit Rijksmuseum. Tamní olejomalba od mistra Rembrandta Noční hlídka vám učaruje. Je známá svým dramatickým zobrazením světla a stínu. Světlo vytváří kontrasty, které přidávají hloubku každé postavy. To dává obrazu intenzivní atmosféru. Rembrandt se snažil zachytit postavy na obraze s velkou autenticitou a přirozeností. Místo aby zobrazil hrdiny nebo krásné ideály, zachytil živé a reálné obličeje a výrazy. Kromě toho je u Noční hlídky jedinečná a dynamická i kompozice. Obraz byl namalován v roce 1642 a zobrazuje místní milice v Amsterdamu. Jeho význam spočívá v tom, že zachycuje klíčový moment v historii a kultuře Nizozemska. Během obléhání města Haarlem v letech 1572-1573 se místní milice, které představují postavy na obraze, staly hrdiny a symboly nizozemského odporu proti španělské nadvládě.
 

Slunečnice a síla přírody

Toto je jedno z nejslavnějších děl Vincenta van Gogha. Namaloval jej v srpnu 1888 v Arles ve Francii a můžete ho vidět v Královské galerii v Londýně (The National Gallery). Použil výrazné a kontrastní barvy, včetně žluté, oranžové a zelené, aby zdůraznil intenzitu slunečního světla. Van Gogh ale namaloval také sérii obrazů se slunečnicemi (Dvanáct slunečnic ve váze) - různé kombinace slunečnic v různém stavu květu, a zachytil, jak se slunečnice mění a rozvíjejí v různých stádiích. Různé verze této série jsou rozptýleny po různých muzeích a sbírkách po celém světě. Část z nich ale najdete také v Amsterodamu (Van Goghovo muzeum). Slunečnice jsou často považovány za symbol van Goghovy lásky k přírodě a odhalují jeho touhu zachytit její krásu a energii. 
 

Jedinečný strop Sixtinské kaple 

Jestli plánujete navštívit Vatikán a Řím, nenechte si ujít slavnou Sixtinskou kapli. Je totiž domovem jedné z nejslavnějších stropních maleb na světě. Michelangelova freska známá jako Stvoření Adama. Zachycuje biblický okamžik, kdy Bůh oživuje Adama, prvního člověka, pouhým dotykem své ruky. Toto téma je inspirováno knihou Genesis v Bibli. Michelangelo byl mistrem vytvoření detailního a realistického zobrazení postav. Výrazný okamžik dotyku mezi prstem Boha a prstem Adama je symbolem vytvoření člověka jako bytosti s duší a smyslem. Výraz obličeje Adama vyjadřuje očekávání a životní sílu.

Guernica a lidské utrpení

Guernica od Pabla Picassa (Muzeum Reina Sofía, Madrid, Španělsko) je obrazem, který reagoval na hrůzy války tak, že věrně zobrazuje lidské utrpení. Muzeum Reina Sofía obsahuje také další důležitá modernistická umělecká díla.

Míst, kde umění zanechalo svou výraznou stopu, je hodně. Neváhejte, sjednejte si cestovní pojištění a vypravte se za dobrodružstvím!